Ardali Insaat 1960 yılında kurulan Yapı Kollektif Sti. nin devamı  olarak 1997 Yılında İnşaat Yüksek Mühendisi Selim Ardalı ve İşletmeci Mümtaz Ardalı tarafından kurulmuştur. Selim Ardalı 1973 yılında Robert Kolej , 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını İngiltere Cardiff Üniversitesinde tamamlamıştır. Mümtaz Ardalı 1980 yılında Galatasaray Lisesi ardından 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirmiştir.

Kuruluşundan itibaren betonarme ve çelik yapıların statik projelendirmesine öncelik tanımış olan Ardalı inşaat özellikle Selim Ardalı ‘nın yazdığı Türkiye’deki ilklerden birisi diyebileceğimiz statik betonarme analiz programını çıkartmış ve 1983-1994 yılları arasında tüm Türkiye’de yaklaşık 450 inşaat mühendisinin kullanımına sunmayı başarmıştır. Bunun yanısıra Uzay Kafes Sistemlerinin bilgisayar programı ile çözümü konusundaki çalışmaları Ardalı inşaatın doğru, güvenilir ve hızlı çözümler sunan bir proje ve mühendislik firması olmasına büyük katkı sağlamıştır.

1993 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi Aslı Gümüşçekiç Odabaşı’nın firmaya katılmasıyla, geçmişteki bilgi birikimlerini ve inşaat mühendisliği konusunda kendi bünyelerinde geliştirdikleri ticari olmayan yazılımlarını kullanarak iş hacimlerini genişletme fırsatı bulmuş ve İzmir’deki birçok yapının statik projelerinin altına Ardalı imzasını atmışlardır.

Günümüzde Ardalı İnşaat özellikle İzmir’de bilinen, güvenilir ve deneyimli inşaat mühendisliği firmaları arasında ilk sıralardaki haklı yerini almayı başarmıştır.

Halen Projelendirmenin yanısıra inşaat taahhüt ve imalat hizmetleri ile birlikte yazılım konusundaki çalışmalarına devam etmektedir.